Skip to content

Commit 7fac29e

Browse files
committed
chore: import translations for cs
1 parent 1e68862 commit 7fac29e

File tree

7 files changed

+1007
-1
lines changed

7 files changed

+1007
-1
lines changed

public/content/translations/cs/developers/docs/scaling/index.md

Lines changed: 1 addition & 1 deletion
Original file line numberDiff line numberDiff line change
@@ -100,7 +100,7 @@ _Upozornění: Ve videu je pojem „Vrstva 2“ používán k označení všech
100100

101101
## Další informace {#further-reading}
102102

103-
- [A rollup-centric Ethereum roadmap](https://ethereum-magicians.org/t/a-rollup-centric-ethereum-roadmap/4698)_Vitalik Buterin_
103+
- [A rollup-centric Ethereum roadmap](https://ethereum-magicians.org/t/a-rollup-centric-ethereum-roadmap/4698) _Vitalik Buterin_
104104
- [Aktuální analytika škálovacích řešení vrstvy 2 pro Ethereum](https://www.l2beat.com/)
105105
- [Hodnocení škálovacích řešení vrstvy 2 pro Ethereum: Porovnávací rámec](https://medium.com/matter-labs/evaluating-ethereum-l2-scaling-solutions-a-comparison-framework-b6b2f410f955)
106106
- [Neúplný průvodce rollupy](https://vitalik.eth.limo/general/2021/01/05/rollup.html)
Lines changed: 67 additions & 0 deletions
Original file line numberDiff line numberDiff line change
@@ -0,0 +1,67 @@
1+
---
2+
title: Stavové kanály
3+
description: Úvod do stavových kanálů a platebních kanálů jako škálovacího řešení, které v současné době využívá komunita Etherea.
4+
lang: cs
5+
sidebarDepth: 3
6+
---
7+
8+
Stavové kanály umožňují účastníkům bezpečně transakčně komunikovat mimo řetězec, přičemž minimalizují interakci s Ethereum Mainnetem. Partneři v tomto kanálu mohou provést libovolný počet transakcí mimo řetězec, přičemž na řetězec se zapisují pouze dvě transakce – jedna pro otevření kanálu a druhá pro jeho uzavření. Tím je dosaženo extrémně vysoké propustnosti transakcí a nižších nákladů pro uživatele.
9+
10+
## {#how-do-sidechains-work}
11+
12+
Veřejné blockchainy, jako je Ethereum, čelí výzvám v oblasti škálovatelnosti kvůli své distribuované architektuře: Transakce na řetězci musí být vykonány všemi síťovými uzly. Ty musí být schopny zpracovat objem transakcí v bloku s použitím běžného hardwaru, což omezuje propustnost transakcí za účelem zachování decentralizace sítě.
13+
14+
### {#consensus-algorithms}
15+
16+
Kanály jsou jednoduché peer-to-peer protokoly, které umožňují dvěma stranám provést mnoho transakcí mezi sebou a poté na blockchain zveřejnit pouze konečné výsledky. Kanál využívá kryptografii k prokázání, že souhrnná data, která generují, jsou skutečně výsledkem platné sady mezitransakcí. [„Multisig“](/developers/docs/smart-contracts/#multisig) smart kontrakt zajišťuje, že transakce jsou podepsány správnými stranami.
17+
18+
- []()
19+
- []()
20+
-
21+
22+
Ve stavových kanálech jsou změny stavu prováděny a ověřovány zainteresovanými stranami, což minimalizuje výpočty na exekuční vrstvě Etherea. To snižuje přetížení na Ethereu a zároveň zvyšuje rychlost zpracování transakcí uživatelů.
23+
24+
#### {#block-parameters}
25+
26+
Každý kanál je řízen [multisig smart kontraktem](/developers/docs/smart-contracts/#multisig) běžícím na Ethereu. K otevření kanálu účastníci nasadí kontrakt kanálu na řetězec a vloží do něj prostředky.
27+
28+
K uzavření kanálu účastníci předloží na řetězec poslední dohodnutý stav kanálu. Poté smart kontrakt rozdělí uzamčené prostředky podle zůstatku každého účastníka v konečném stavu kanálu.
29+
30+
Peer-to-peer kanály jsou užitečné zejména v situacích, kdy někteří účastníci chtějí provádět transakce s vysokou frekvencí bez viditelné režie. Blockchainové kanály spadají do dvou kategorií: **platební kanály** a **stavové kanály**.
31+
32+
### {#evm-compatibility}
33+
34+
Platební kanál je nejlépe popsán jako „obousměrná účetní kniha“, kterou společně spravují dva uživatelé. Počáteční zůstatek účetní knihy je součtem vkladů uzamčených v on-chain kontraktu během fáze otevření kanálu.
35+
36+
Aktualizace zůstatku účetní knihy (tj. stavu platebního kanálu) vyžaduje souhlas všech stran v kanálu. Aktualizace kanálu, podepsaná všemi účastníky kanálu, je považována za konečnou, podobně jako transakce na Ethereu.
37+
38+
Platební kanály patřily mezi první škálovací řešení navržená k minimalizaci drahých on-chain aktivit nebo jednoduchých uživatelských interakcí (např. převody ETH, atomické směny, převody malých částek). Účastníci kanálu mohou mezi sebou provádět neomezené množství okamžitých, bezpoplatkových transakcí, dokud čistá suma jejich převodů nepřekročí vložené tokeny.
39+
40+
Kromě podpory off-chain plateb se platební kanály neukázaly býti užitečnými pro zpracování obecné logiky změny stavu. Stavové kanály byly vytvořeny k vyřešení tohoto problému a ke zpřístupnění kanálů pro škálování obecného výpočtu.
41+
42+
### {#asset-movement}
43+
44+
Stavové kanály mají stále mnoho společného s platebními kanály. Například uživatelé komunikují výměnou kryptograficky podepsaných zpráv (transakcí), které musí podepsat i ostatní účastníci kanálu. Pokud navrhovaná aktualizace stavu není podepsána všemi účastníky, je považována za neplatnou.
45+
46+
## {#pros-and-cons-of-sidechains}
47+
48+
| | |
49+
| | |
50+
| | |
51+
| | |
52+
| | |
53+
| | |
54+
55+
### {#use-sidechains}
56+
57+
- []()
58+
- []()
59+
- []()
60+
- []()
61+
- []()
62+
63+
## {#further-reading}
64+
65+
-
66+
67+
_ _
Lines changed: 76 additions & 0 deletions
Original file line numberDiff line numberDiff line change
@@ -0,0 +1,76 @@
1+
---
2+
title: Složitelnost chytrých kontraktů
3+
description:
4+
lang: cs
5+
incomplete: true
6+
---
7+
8+
## Stručné představení {#a-brief-introduction}
9+
10+
Chytré kontrakty na Ethereu jsou veřejné a lze je považovat za otevřená API. Nemusíte napsat vlastní chytrý kontrakt, abyste se stali vývojářem dapp, stačí vědět, jak s nimi pracovat. Například můžete použít existující chytré kontrakty [Uniswapu](https://uniswap.exchange/swap), decentralizované burzy, k obsluze veškeré logiky pro směnu tokenů ve vaší aplikaci – nemusíte začínat od nuly. Podívejte se na některé z jejich kontraktů [v2](https://github.com/Uniswap/uniswap-v2-core/tree/master/contracts) a [v3](https://github.com/Uniswap/uniswap-v3-core/tree/main/contracts).
11+
12+
## Co je to složitelnost? {#what-is-composability}
13+
14+
Složitelnost znamená kombinování různých komponent k vytvoření nových systémů nebo výstupů. Ve vývoji softwaru znamená složitelnost, že vývojáři mohou znovu použít existující softwarové komponenty k vytváření nových aplikací. Dobrou analogií pro pochopení složitelnosti je představit si složitelné prvky jako kostky Lego. Každou kostku je možné zkombinovat s jinou, což vám umožní stavět složité struktury kombinací různých kostek Lego.
15+
16+
Na Ethereu je každý chytrý kontrakt jakousi kostkou Lego – můžete použít chytré kontrakty z jiných projektů jako stavební bloky pro váš projekt. To znamená, že nemusíte trávit čas znovuobjevováním kola nebo začínáním od nuly.
17+
18+
## Jak funguje složitelnost? {#how-does-composability-work}
19+
20+
Chytré kontrakty na Ethereu jsou jako veřejná API, takže s nimi může kdokoli pracovat nebo je integrovat do své dappky za účelem přidání funkcionality. Složitelnost chytrých kontraktů obecně funguje na třech principech: modularita, autonomie a objevitelnost:
21+
22+
**1. Modularita**: Schopnost jednotlivých komponent vykonávat specifickou úlohu. Na Ethereu má každý chytrý kontrakt specifické použití (jak je ukázáno v příkladu Uniswapu).
23+
24+
**2. Autonomie**: Složitelné komponenty musí být schopny fungovat nezávisle. Každý chytrý kontrakt na Ethereu je samostatně vykonávaný a může fungovat bez závislosti na jiných částech systému.
25+
26+
**3. Objevitelnost**: Vývojáři nemohou volat externí kontrakty nebo integrovat softwarové knihovny do aplikací, pokud nejsou veřejně dostupné. Chytré kontrakty jsou z podstaty open-source; kdokoli je může volat nebo může kódovou základnu větvit.
27+
28+
## Výhody složitelnosti {#benefits-of-composability}
29+
30+
### Kratší vývojový cyklus {#shorter-development-cycle}
31+
32+
Složitelnost zmenšuje množství práce, kterou musí vývojáři při vytváření [dappek](/dapps/#what-are-dapps) udělat. [Jak říká Naval Ravikant](https://twitter.com/naval/status/1444366754650656770): „Open source znamená, že každý problém musí být vyřešen pouze jednou.“
33+
34+
Pokud existuje chytrý kontrakt, který řeší jeden problém, mohou ho ostatní vývojáři znovu použít, takže nemusí řešit stejný problém znovu. Tímto způsobem mohou vzít existující softwarové knihovny a přidat k nim další funkce, když vyvíjejí novou dappku.
35+
36+
### Větší inovace {#greater-innovation}
37+
38+
Složitelnost podporuje inovace a experimentování, protože vývojáři mohou svobodně znovu použít, upravit, duplikovat nebo integrovat open-source kód za účelem dosažení požadovaných výsledků. Vývojové týmy tak tráví méně času základní funkcionalitou a mohou věnovat více času experimentování s novými funkcemi.
39+
40+
### Lepší uživatelská zkušenost {#better-user-experience}
41+
42+
Interoperabilita mezi komponentami ekosystému Ethereum zlepšuje uživatelskou zkušenost. Uživatelé mají přístup k větší funkcionalitě, když dappky integrují externí chytré kontrakty, než v roztříštěném ekosystému, kde aplikace nemohou komunikovat.
43+
44+
K ilustraci výhod interoperability použijeme příklad z arbitrážního obchodování:
45+
46+
Pokud se token obchoduje na `burze A` za vyšší cenu než na `burze B`, můžete využít cenový rozdíl k dosažení zisku. To však můžete udělat, pouze pokud máte dostatek prostředků k financování transakce (tj. nákup tokenu na `burze B` a prodej na `burze A`).
47+
48+
V situaci, kdy nemáte dostatek prostředků na pokrytí takové směny, může být řešením blesková půjčka. [Bleskové půjčky](/defi/#flash-loans) jsou vysoce technické, ale základní myšlenkou je, že si můžete půjčit aktiva (bez zástavy) a ještě je stihnout v rámci _jedné_ transakce vrátit.
49+
50+
Vrátíme-li se k našemu původnímu příkladu, arbitrážní obchodník si může vzít velkou bleskovou půjčku, nakoupit tokeny na `burze B`, prodat je na `burze A`, splatit půjčený kapitál i s úroky a vydělat na tom, to vše v rámci jedné transakce. Tato složitá logika vyžaduje kombinování volání více kontraktů, což by nebylo možné, kdyby chytré kontrakty neměly interoperabilitu.
51+
52+
## Příklady složitelnosti na Ethereu {#composability-in-ethereum}
53+
54+
### Směny tokenů {#token-swaps}
55+
56+
Pokud vytvoříte dappku, která vyžaduje platbu za transakce v ETH, můžete uživatelům umožnit platit v jiných ERC-20 tokenech a to pomocí zavedení logiky pro směnu tokenů. Kód automaticky převede token uživatele na ETH, než kontrakt vykoná volanou funkci.
57+
58+
### Řízení {#governance}
59+
60+
Tvorba na míru šitých řídicích systémů pro [DAO](/dao/) může být drahá a časově náročná. Místo toho můžete k rychlému vytvoření řídicího frameworku pro vaše DAO použít open-source toolkit řízení, jako je [Aragon Client](https://client.aragon.org/).
61+
62+
### Správa identity {#identity-management}
63+
64+
Místo vytváření vlastního autentizačního systému nebo nutnosti spoléhat se na centralizované poskytovatele, můžete ke správě autentizace uživatelů integrovat nástroje pro decentralizovanou identitu (DID). Příkladem je [SpruceID](https://www.spruceid.com/), open-source toolkit, který nabízí funkci „Přihlásit se pomocí Etherea“, která uživatelům umožňuje autentizovat identitu pomocí ethereovské peněženky.
65+
66+
## Související návody {#related-tutorials}
67+
68+
- [Nastartujte vývoj frontendového rozhraní pro dappky pomocí create-eth-app](/developers/tutorials/kickstart-your-dapp-frontend-development-with-create-eth-app/) _– Přehled o tom, jak používat create-eth-app k vytváření aplikací s populárními chytrými kontrakty._
69+
70+
## Další informace {#further-reading}
71+
72+
_Víte o komunitním zdroji, který vám pomohl? Upravte tuto stránku a přidejte ho!_
73+
74+
- [Složitelnost je inovace](https://future.a16z.com/how-composability-unlocks-crypto-and-everything-else/)
75+
- [Proč je složitelnost důležitá pro Web3](https://hackernoon.com/why-composability-matters-for-web3)
76+
- [Co je to složitelnost?](https://blog.aragon.org/what-is-composability/#:~:text=Aragon,connect%20to%20every%20other%20piece.)

0 commit comments

Comments
 (0)