You signed in with another tab or window. Reload to refresh your session.You signed out in another tab or window. Reload to refresh your session.You switched accounts on another tab or window. Reload to refresh your session.Dismiss alert
Vitaj v Django Girls tutoriáli! Tešíme sa, že tu si. :) V tomto tutoriáli sa vydáme na cestu pod kapotu webových technológií a ponúkneme ti letmý pohľad na všetky čiastočky a kúsky, ktoré musia do seba zapadnúť, aby vytvorili web tak, ako ho poznáme.
10
10
11
-
Ako so všetkými vecami, ktoré sú neznáme, aj toto bude dobrodružstvo - ale žiadny strach, keď si už nabrala odvahu byť tu, zvládneš to v pohode. :)
11
+
Ako to býva so všetkým, čo je neznáme, aj toto bude dobrodružstvo - ale žiadny strach, keď si už nabrala odvahu byť tu, zvládneš to v pohode. :)
Copy file name to clipboardExpand all lines: sk/chromebook_setup/instructions.md
+5-5Lines changed: 5 additions & 5 deletions
Original file line number
Diff line number
Diff line change
@@ -11,21 +11,21 @@ Cloud IDE je nástroj, ktorý ti poskytne editor kódu a prístup na počítač,
11
11
3. Klikni na *New Server* a vyber si Django appku
12
12
4. Klikni na tlačítko Terminal (na ľavej strane okna)
13
13
14
-
Teraz by si mala vidieť rozhranie s bočnou lištou, tlačidlami naľavo. Klikni na tlačítko Terminal, aby sa ti otvorilo terminálové okno s takýmto promptom:
14
+
Teraz by si mala vidieť rozhranie s bočnou lištou a tlačidlami naľavo. Klikni na tlačítko Terminal, aby sa ti otvorilo terminálové okno s takýmto promptom:
15
15
16
16
{% filename %}Terminal{% endfilename %}
17
17
18
18
$
19
19
20
20
21
-
Terminál na PaizaCloud Cloud IDE je pripravený na tvoje inštrukcie. Okno môžeš zmenšiť, zväčšiť, alebo maximalizovať, aby bolo trochu väčšie.
21
+
Terminál na PaizaCloud Cloud IDE je pripravený na tvoje inštrukcie. Oknu môžeš zmeniť veľkosť alebo ho maximalizovať, aby bolo trochu väčšie.
22
22
23
23
#### AWS Cloud9
24
24
25
25
Cloud 9 momentálne vyžaduje, aby si si vytvorila AWS účet a vložila informácie o kreditnej karte.
26
26
27
27
1. Nainštaluj si Cloud 9 z [Chrome webového obchodu](https://chrome.google.com/webstore/detail/cloud9/nbdmccoknlfggadpfkmcpnamfnbkmkcp)
28
-
2. Choď na [c9.io](https://c9.io) a klikni *Get started with AWS Cloud9*
28
+
2. Choď na [c9.io](https://c9.io) a klikni na *Get started with AWS Cloud9*
29
29
3. Vytvor si AWS účet (je potrebné zadať údaje o svojej kreditnej karte, ale účet môžeš používať zdarma).
30
30
4. Na AWS Dashboarde napíš do vyhľadávania *Cloud9* a klikni naň
31
31
5. Na Cloud 9 dashboarde klikni na *Create environment*
@@ -55,7 +55,7 @@ Táto dolná časť je tvoj terminál. Môžeš ho použiť na poslanie inštruk
55
55
app@nazov-tvojho-glitch-projektu:~
56
56
57
57
58
-
Ak používať Glitch.com ako tvoje cloud IDE, nemusíš si vytvárať virtuálne prostredie. Namiesto toho vytvor nasledujúce súbory ručne:
58
+
Ak používaš Glitch.com ako tvoje cloud IDE, nemusíš si vytvárať virtuálne prostredie. Namiesto toho vytvor nasledujúce súbory ručne:
59
59
60
60
{% filename %}glitch.json{% endfilename %}
61
61
@@ -151,7 +151,7 @@ Vytvor si [GitHub](https://github.com) účet.
151
151
152
152
### PythonAnywhere
153
153
154
-
DjangoGirls tutoriál obsahuje kapitolu o niečom, čomu sa hovorí deployment. Je to proces prenesenia kódu, ktorý poháňa tvoju novú webovú aplikáciu, na verejne dostupný počítač (ešte nazývaný aj server), aby aj ostatní ľudia videli tvoju prácu.
154
+
DjangoGirls tutoriál obsahuje kapitolu o niečom, čomu sa hovorí nasadenie (deployment). Je to proces prenesenia kódu, ktorý poháňa tvoju novú webovú aplikáciu, na verejne dostupný počítač (ešte nazývaný aj server), aby aj ostatní ľudia videli tvoju prácu.
155
155
156
156
Táto časť je trochu zvláštna, keď pracuješ s týmto tutoriálom na Chromebooku, lebo už používaš počítač, ktorý je na internete (na rozdiel od notebooku). Napriek tomu je stále užitočná, lebo si môžeme predstaviť pracovné prostredie Cloud 9 ako miesto, kde sa nachádza nedokončená práca, a PythonAnywhere ako miesto, kde ukážeme našu prácu, keď bude hotová.
Copy file name to clipboardExpand all lines: sk/code_editor/instructions.md
+2-2Lines changed: 2 additions & 2 deletions
Original file line number
Diff line number
Diff line change
@@ -4,7 +4,7 @@ Naše návrhy sú uvedené nižšie, ale neváhaj sa opýtať svojej mentorky al
4
4
5
5
## Visual Studio Code
6
6
7
-
Visual Studio code je editor zdrojového kódu, ktorý vyvíja Microsoft pre Windows, Linux a macOS. Podporuje debugovanie, priamu prácu s Gitom, zvýrazňovanie syntaxe, inteligentné dopĺňanie kódu, snippety a refaktorovanie kódu.
7
+
Visual Studio Code je editor zdrojového kódu, ktorý vyvíja Microsoft pre Windows, Linux a macOS. Podporuje debugovanie, priamu prácu s Gitom, zvýrazňovanie syntaxe, inteligentné dopĺňanie kódu, snippety a refaktorovanie kódu.
8
8
9
9
[Stiahni si ho odtiaľto](https://code.visualstudio.com/)
10
10
@@ -28,7 +28,7 @@ Atom je ďalší populárny editor. Je zdarma, open source a dostupný pre Windo
28
28
29
29
## Prečo inštalujeme editor kódu?
30
30
31
-
Možno ti napadlo, prečo inštalujeme takýto mimoriadny editor kódu namiesto toho, aby sme použili niečo ako Word alebo Notepad.
31
+
Možno ti napadlo, prečo inštalujeme takýto špeciálny editor kódu namiesto toho, aby sme použili niečo ako Word alebo Notepad.
32
32
33
33
Prvý dôvod je, že kód musí byť **čistý text** a problém s editormi ako Word a Textedit je ten, že v skutočnosti nevytvárajú čistý text, ale produkujú obohatený text (s fontami a formátovaním) a používajú vlastné formáty ako [RTF (Rich Text Format)](https://en.wikipedia.org/wiki/Rich_Text_Format).
Copy file name to clipboardExpand all lines: sk/css/README.md
+6-6Lines changed: 6 additions & 6 deletions
Original file line number
Diff line number
Diff line change
@@ -4,9 +4,9 @@ Náš blog vyzerá zatiaľ dosť škaredo, však? Je čas to napraviť! Použije
4
4
5
5
## Čo je CSS?
6
6
7
-
Kaskádové štýly (CSS, angl. Cascading Style Sheets) je jazyk, ktorý sa používa na popis vzhľadu a formátovania webstránky napísanej v markupovom jazyku (napríklad HTML). Predstav si to ako make-up pre našu webstránku. ;)
7
+
Kaskádové štýly (CSS, angl. Cascading Style Sheets) sú jazyk, ktorý sa používa na popis vzhľadu a formátovania webstránky napísanej v markupovom jazyku (napríklad HTML). Predstav si to ako make-up pre našu webstránku. ;)
8
8
9
-
Ale nechceme začať zase od nuly, že? Znovu budeme používať niečo, čo iné programátorky a programátori zverejnili na internete zadarmo. Ako vieš, vymýšlať koleso nie je žiadna zábava.
9
+
Ale nechceme začať zase od nuly, že? Znovu použijeme niečo, čo iné programátorky a programátori zverejnili na internete zadarmo. Ako vieš, vymýšlať koleso nie je žiadna zábava.
10
10
11
11
## Použime Bootstrap!
12
12
@@ -67,7 +67,7 @@ Tu sa nebudeme do hĺbky zaoberať úpravou a štúdiom CSS. Na konci tejto str
67
67
68
68
Ale urobme aspoň niečo. Čo keby sme zmenili farbu hlavičiek? Počítače používajú špeciálne kódy, aby rozumeli farbám. Tieto kódy sa začínajú `#` potom nasleduje 6 písmen (A-F) a číslic (0-9). Napríklad kód pre modrú je `#0000FF`. Kódy farieb nájdeš napríklad tu: http://www.colorpicker.com/. Môžeš tiež použiť [preddefinované farby](http://www.w3schools.com/colors/colors_names.asp) ako napríklad `red` (červená) alebo `green` (zelená).
69
69
70
-
V súbore`blog/static/css/blog.css` pridaj nasledujúci kód:
70
+
Do súboru`blog/static/css/blog.css` pridaj nasledujúci kód:
`h1 a` je CSS selector. Znamená to, že aplikujeme naše štýly na všetky `a` elementy, ktoré sa nachádzajú vnútri `h1` elementu. Selektor `h2 a` robí presne to isté, akurát pre elementy `h2`. Takže keď máme niečo ako: `<h1><a href="">link</a></h1>`, použije sa naň štýl `h1 a`. V tomto prípade elementu hovoríme, aby zmenil svoju farbu na `#FCA205`, čo je tmavooranžová. Alebo si môžeš vybrať vlastnú farbu, akurát daj pozor, aby dobre kontrastovala s bielym pozadím!
81
+
`h1 a` je CSS selektor. Znamená to, že aplikujeme naše štýly na všetky `a` elementy, ktoré sa nachádzajú vnútri `h1` elementu. Selektor `h2 a` robí presne to isté, akurát pre elementy `h2`. Takže keď máme niečo ako: `<h1><a href="">link</a></h1>`, použije sa na to štýl `h1 a`. V tomto prípade elementu hovoríme, aby zmenil svoju farbu na `#FCA205`, čo je tmavooranžová. Alebo si môžeš vybrať vlastnú farbu, akurát daj pozor, aby dobre kontrastovala s bielym pozadím!
82
82
83
83
V CSS súbore definujeme štýly pre elementy v HTML súbore. Prvý spôsob, akým môžme identifikovať elementy, je názov elementu. Môžno si pamätáš tieto tagy z HTML sekcie. Veci ako `a`,`h1`, a `body` sú príklady názvov elementov. Elementy taktiež identifikujeme pomocou atribútu `class` alebo atribútu `id`. Triedy (class) a id sú názvy, ktorými nazveš elementy. Triedy definujú skupiny elementov a id-čká poukazujú na konkrétne elementy. Napríklad nasledujúci element môže byť identifikovaný v CSS pomocou názvu `a`, triedy `external_link`, alebo id `link_to_wiki_page`:
84
84
@@ -96,15 +96,15 @@ Ešte musíme povedať našej HTML šablóne, že sme pridali nejaké CSS. Otvor
96
96
{% load static %}
97
97
```
98
98
99
-
Tu sme len nahrali statické súbory. :) Medzi tagmi `<head>` a `</head>`, po odkazoch na Bootstrap CSS súbory, pridaj tento riadok:
99
+
Tu sme len nahrali statické súbory. :) Medzi tagmi `<head>` a `</head>`, po odkazoch na bootstrapové CSS súbory, pridaj tento riadok:
Prehliadač číta súbory, ktoré dostane, zaradom, takže sa musíme uistiť, že sú na správnom mieste. Inak kód v našich súboroch môže byť prepísaný kódom z Bootstrap súborov. Práve sme našej šablóne povedali, kde sa nachádza náš CSS súbor.
107
+
Prehliadač číta súbory, ktoré dostane, zaradom, takže sa musíme uistiť, že sú na správnom mieste. Inak kód v našich súboroch môže byť prepísaný kódom z boostrapových súborov. Práve sme našej šablóne povedali, kde sa nachádza náš CSS súbor.
0 commit comments